Wakacje w Indonezji z prywatnym przewodnikiem

TAJEN, CZYLI NIELEGALNE WALKI KOGUTÓW

Walki kogutów są znane w wielu krajach na świecie. Ich historia sięga aż 6 tysięcy lat wstecz. W niektórych krajach jest ona legalna, a w innych ścisłe zakazana. W Indonezji walki legalne są związane z określonymi świętami religijnymi, w innych przypadkach są zakazane. W Indonezji przepisy hazardowe zostały zaostrzone w roku 1982, jednak na Bali walki nadal są powszechnym zjawiskiem. Trzeba się przyzwyczaić, że jednym z ulubionych „sportów” Indonezyjczyków jest własnie hazard.

Ale wróćmy do początków tajen. Walka kogutów jest bardzo starą tradycją w hinduizmie balijskim, inskrypcje Batur Bang I (z roku 933) i inskrypcja Batuan (z 944 w kalendarzu balijskim Caka) ujawniają, że rytuał tabuh rah istnieje od stuleci. Tajen są praktykowane w starożytnym religijnym rytuale oczyszczającym, by wygnać złe duchy. Mieszkańcy Bali wierzą, że rozlew koguciej krwi złagodzi gniew bogów. Rytuał wymaga ofiary z krwi zwierzęcej (tabuh rah oznacza dosłownie rozlew krwi).

Przebieg walki:
Walka rozpoczyna się, gdy właściciele kogutów głaszczą je i prezentują publiczności. Potem dwa koguty umieszczane są na arenie. Koguty walczą, aż jeden z nich zostanie poważnie ranny lub zginie. Walki trwają od kilku sekund do kilku minut. Zwykle oglądane są tylko przez mężczyzn. W hazadrowej wersji tajen często kogutom do pazurów doczepia się ostrza by zwiększyć brutalność i uatrakcyjnić widowisko. Przegrany kogut zamiast na ofiarę dla Bogów trafia do zwycięskiego właściciela na talerz.

Pomimo iż zjawisko tajen wydawać się nam może niemoralne, czy brutalne należy mieć na uwadze, że zwiedzamy inny kraj i poznajemy inną nową kulturę. Musimy więc uszanować to, że nie zawsze będziemy potrafili zrozumieć to co widzimy i to co się dzieje w tym innym egzotycznym dla nas kraju.

 

Nie ma żadnych komentarzy.

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz