Wakacje w Indonezji z prywatnym przewodnikiem

O teatrze inaczej- Wayang kuit

Wayang kulit to tradycyjny jawajski pokaz kukiełkowy. W kulturze indonezyjskiej istnieje już od setek lat i cieszy się niezwykłą popularnością. Nazywany również teatrem cieni pokaz, opiera się na kilku prostych zasadach.

Po pierwsze potrzebny jest biały ekran, a za nim dowolne źródło światła. Następnie lalkarz porusza kukiełka pomiędzy ekranem a lampą. Lalka jest umieszczona na kijku wbitym w kłodę, dzięki czemu lalkarz ma 2 wolne ręce do poruszania sama kukiełka.
Lalki tradycyjnie wykonywane były ze skóry zwierząt, zawsze płaskie, okazujące postać z profilu oraz detalicznie dekorowane (ubraniem oraz biżuterią). Stąd też nazwa samego teatru: Wayang oznacza lalkę/kukiełkę, a Kulit- skórę.

Same spektakle to hinduistyczne opowieści o bogach najczęściej Ramayanie i Mahabharcie. Mają nie tylko charakter rozrywkowy, ale także starają się przekazać głębokie myśli filozoficzne oraz nauczyć życiowych wartości. Historie teatru cieni pociągają za sobą dylematy moralne i etyczne, przed którymi stają bohaterowie podczas swoich podroży przez życie, miłość i wojnę. W każdym z nich pokazana jest walka dobra ze złem.
Wayang Kulit odbywa się zawsze przy większych świętach, takich jak śluby, narodziny oraz inne festiwale lokalne. Niekiedy pokazy trwają całą noc.

W roku 2003 Wayang Kulit został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako niematerialny i ustny zabytek dziedzictwa Indonezji.
Wayang Kulit to świetna rozrywka dla dorosłych i dzieci. Dla chętnych można nawet zapisać się na warsztaty i samemu stworzyć kukiełkę Wayang.

https://wakacje-personalne.pl/portfolio-…/slademcywilizacji/

Nie ma żadnych komentarzy.

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz