Wakacje w Indonezji z prywatnym przewodnikiem

Nietypowy nowy rok

Wyspa Bali niejednym potrafi zaskoczyć. Dziś chcemy wam opowiedzieć o niezwykłym wydarzeniu jakim jest nowy rok. Nyepi bo tak się nazywa, jest to dzień w wolnym tłumaczeniu oznaczający zachowaj ciszę. W tym dniu nie latają na Lotnisko Ngurah Rai żadne samoloty, a turyści i tubylcy muszą siedzieć w ciszy w domu, czy hotelu. Nikomu nie wolno wychodzić na zewnątrz. W nocy uprasza się o wyłączenie świateł. Hotele mają nakaz zasłonienia zasłon, a wszystkie sklepy i restauracje tego dnia są pozamykane. Jedynymi osobami którym wolno przebywać na zewnątrz są "strażnicy ciszy", którzy pilnują aby wszyscy mieszkańcy oraz przyjezdni pozostali w domach i hotelach. Nyepi jest najważniejszym świętem w Balijskim Hindu.
To co zachęca turystów do przybycia na wczasy na Bali w okresie Nyepi jest to parada Ogoh-Ogoh odbywająca się dzień przed Nowym Rokiem. Wszyscy mieszkańcy przygotowują się do niej od wielu tygodni, tworząc nieprawdopodobnie wielkie i przerażające postacie potworów. Na paradzie przy akompaniamencie gamelanu (tradycyjnej balijskiej muzyki) niosą oni figury straszydeł, a większość z nich pod koniec parady jest spalana. Ma to za zadanie odstraszyć wszystkie złe duchy z Bali. Dzień ciszy ma za zadanie przekonać demony, że na Bali nikt nie mieszka i że mogą one spokojnie opuścić wyspę.
Nyepi odbywa się co roku zgodnie z kalendarzem saka. Święto przypada na pierwszy nów po połowie marca. Macie ochotę się wybrać?

Nie ma żadnych komentarzy.

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz