Wakacje w Indonezji z prywatnym przewodnikiem

Jak powstaje ryż?

Niesamowicie piękne tarasy ryżowe są kolejną okazją do pokazania, jak magiczną krainą jest Indonezja. Poza pokazaniem wam paru zdjęć z Bali, Jawy, Lomboku i Flores opowiem dziś jak właściwie wytwarza się ryż, który trafia na nasze talerze 😉

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie ziemi, zanim posieje się na nią ziarno.
W Indonezji często możemy zauważyć, że odbywa się to w tradycyjny sposób za pomocą motyki i ludzkich rąk, bądź przy pomocy zwierząt takich jak bawoły. Po takim zaoraniu ziemi, równa się ją, co umożliwia jej odpowiednie nawodnienie i ułatwia sianie. Jest to etap zwany siewem bezpośrednim.
Po około 40 dniach, gdy ryż już jest sadzonką kiełkującą, przenosi się ją i rozkłada równo
w rządkach, w bardzo mokrym, a nawet zanurzonym na kilka cm we wodzie terenie.
Woda jest kluczowym elementem potrzebnym do wzrostu ryżu. Musi jej być bardzo dużo. W krajach azjatyckich ze względu na dużą wilgotność i deszcze tropikalne, nie ma z tym większego problemu 
Żniwa następują, gdy roślina w pełni wyrośnie, a wypada to mniej więcej około 3 miesięcy po jej zasadzeniu. Wtedy odpuszcza się już intensywne nawadnianie. Rolnicy oceniają, czy ziarna są już dojrzale. Po pozytywnej ocenie ręcznie za pomocą kos, czy sierpów tnie się łodygi, układa i łuska ziarna z kłosów.
Suszenie, czyli kolejny etap często sami możemy zaobserwować przy lokalnych domach, gdy na matach na ulicy są rozłożone ziarna. Oczywiście naturalnie suszy je tropikalne słońce. Robi się to po to, aby zmniejszyć zawartość wilgoci do około 20 %.
Tak przygotowane ziarno, nazywa się już surowym ryżem.
W końcowym etapie ryż jest czyszczony i ręczne walcowany w celu pozbycia się „skórki”, po to by zostało jedynie samo ziarno. Skórki od ziarna są oddzielane i tak własnie powstaje ryż brązowy. Aby ryż brązowy stał się ryżem białym oraz po to by można go było dłużej magazynować następuje proces przemiału. Pomaga to usunąć pozostałe jeszcze otręby.
W przetwórstwie przemysłowym ziarna są dodatkowo polerowane przez szczotkę oraz niekiedy powlekane glukozą w celu zwiększenia połysku.

Jeśli marzy się wam wycieczka po najpiękniejszych zakątkach Indonezji, dokładnie wiemy gdzie i co wam pokazać, by na długo pozostało w waszej pamięci!
Zapraszamy do kontaktu!

Nie ma żadnych komentarzy.

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz