Wakacje w Indonezji z prywatnym przewodnikiem

Indonezyjski Batik

Zwykle po kilku dniach wakacji na Bali, po plażowaniu, zwiedzaniu świątyń i oglądaniu wieczornych występów z tradycyjną muzyką i tańcem, zastanawiamy się co jeszcze sprawi, że poznamy Indonezję lepiej. Co sprawi, że te egzotyczne wakacje będą niezapomnianą przygodą.  Z pomocą przychodzi batik.

Batik jest w Indonezji jedną z najbardziej rozwiniętych dziedzin sztuki. Będąc pierwszy raz w sklepie, czy pracowni z Batikiem na pewno przeżyjesz intensywne doświadczenie tysiąca kolorów, wzorów a nawet poczujesz zapach batiku. Słowo batik pochodzi od słowa ambatk co można tłumaczyć jako tkaninę w kropki. Pochodzenie samego batiku nie jest do końca wyjaśnione. Wielu ekspertów spiera się skąd on oryginalnie pochodzi. Jego ślady można odnaleźć 1500 lat temu w Egipcie i na Bliskim Wschodzie. Jednak żaden z ówczesnych krajów, nie doszedł do tak rozwiniętych technik batikowch jak Indonezja. Najczęściej używanym materiałem do wyrobu batiku jest bawełna lub jedwab. Na materiał nakłada się woskowe wzory (wosk nakładany jest misternie za pomocą szpatułki lub patyczka), a  materiał następnie poddaje się zimnej kąpieli w barwniku, który koloruje tylko miejsca, na których nie znajduje się wosk. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, daną tkaninę poddaje się kilkakrotnie zabiegom woskowania i farbowania. Po wyschnięciu tkaniny, prasuje się ją przez biały papier.

Jeśli chcecie poczuć w sobie duszę artysty i wrócić z własnoręcznie wykonaną pamiątką  to wczasy na Bali i Jawie oferują możliwość spróbowania własnych sił w sztuce batiku w małych lokalnych pracowniach.  Jeśli zaś nie będziecie zadowoleni z wyniku waszej pracy, na pewno będzie to świetna zabawa, a te cudowne wyroby  możecie zakupić u specjalisty.  Poniżej kilka zdjęć  z wyrobami batikowymi.

 

Nie ma żadnych komentarzy.

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz