Wakacje w Indonezji z prywatnym przewodnikiem

Egzotyczna architektura

Dziś coś dla fanów egzotycznej architektury!
Istnieje na Celebesie region słynny ze swoich drewnianych domów. Kształtem przypominają one łódź z drewnianymi nogami. Tongkonan bo tak się nazywa, jest to misterna praca budowlańców, rzeźbiarzy oraz cała rodzina zaangażowana w projekt. Słowo Tongkonan oznacza: tam gdzie się spotyka rodzina. Dla Torajan nie jest to tylko dom, ale też centrum wszystkich ważnych wydarzeń. Są dwie opowieści o tym jak powstał pierwszy dom tego typu. Pierwsza z nich opowiada o tym, że Stwórca (Puang Matua) zbudował w niebie dom na palach z dachem z jedwabnej tkaniny. Kiedy pierwszy przodek zstąpił z nieba na ziemię, odtwarzając niebiański dom, zbudował Tongkonan. Alternatywna historia opisuje Torajan przybywających z północy na łodziach. Podobno złapał ich duży sztorm, a łodzie były tak źle wyprofilowane, że burza je zniszczyła. Z kawałków łodzi, po burzy wybudowali Tongkonan.
Wyróżniamy 3 rodzaje Tongkonan. Layuk- dom najwyższej władzy. Najczęściej zajmowany przez urzędników państwowych. Tongkonan pekamberan- w którym mieszkają autorytety społeczności lokalnej (zwani adat). Ostatni typ to batu- dla każdego. Duże konstrukcje buduje się około trzech miesięcy, czwarty miesiąc przeznaczony jest na prace rzeźbiarskie i malarskie zewnętrznych powierzchni.
Tongkonan od zewnątrz świadczy o statusie rodziny, która w nim mieszka. Im więcej płaskorzeźb i skomplikowanych zdobień, tym bogatsza rodzina. Motywy okrągłe reprezentują słonce i są symbolem mocy. Sztylety oznaczają duży majątek. Głowy bawołów reprezentują ofiarę rytualną. Najczęstszymi kolorami używanymi do dekoracji są czerwony (kolor krwi, symbol życia), czarny (śmierć i ciemność), żółty (boże błogosławieństwo i moc) oraz biały (czystość).
Jeśli macie ochotę odwiedzić ten region, zapraszamy do kontaktu!
W ofercie znajdzie się też oczywiście nocleg w Tongkonan 😉

2 Odpowiedzi

  1. Przyznam, że te budynki mają coś w sobie. Chętnie bym w takim spędziła tydzień albo i więcej :)
  2. Moim skromnym zdaniem jest to najlepszy artykulik zamieszczony do tej pory na tej witrynie. Aż chce się czytać.

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz